Sahnenin Önünden Sanatçının Arka Bahçesine   29 Mart 2012

SAHNENİN ÖNÜNDEN SANATÇININ ARKA BAHÇESİNE

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen ‘Çarşamba Konuşmaları’nda, Tiyatro Oyuncusu Murat Dölek, ‘Sahnenin Önünden, Sanatçının Arka Bahçesine’ başlıklı konferans verdi.

Öğretim üyelerinin ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şaban Sağlık, ‘Değerli dostum Murat Dölek’e bizleri kırmayıp fakültemize geldiği için çok teşekkür ederim. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü, Murat Dölek’in sayesinde daha anlamlı oldu.” diyerek sözü Murat Dölek’e bıraktı.

Murat Dölek konuşmasına özgeçmişi hakkında bilgi vererek başladı. “Mikrofonu hiç sevmiyorum, sesim beni dinleyen insanlara çıplak olarak ulaşabilmelidir. Öncelikle size sahneye ilk çıkışım nasıl oldu onu anlatmak istiyorum. Gençlik yıllarımda eczanede çalışıyordum. Patronum çok sosyal bir insandı. Bir gün bana, ‘Gazi Müzesinin altındaki sahnede bir tiyatro oyunu var, gelmek istersen beraber gidelim.’ dedi. Ben de olur dedim ve işte asıl oyun o sırada başladı. İlk sahne deneyimim; sahneye sandalye götürmek oldu. İkinci sahne deneyimim ise; bir oyunda iki sevgilinin yanında yapraklarını salmış olan ağacı canlandırmaktı. Bütün bunlardan sonra ait olduğum sanatı buldum. İşte o sanat tiyatroydu. Daha sonra tiyatro ve konservatuar eğitimi aldım. Siz yeter ki üstünüze düşeni iyi yapın, birileri sizi elbet görüyor. Ben de böyle oldu. Eminin sizde de öyle olacak. Benim için vazgeçilmez olan tiyatrodur.’’şeklinde konuşan Murat Dölek, Samsun Sanat Atölyesi hakkında da bilgi verdi.

Konferansta Yaratıcı Yazarlık ve Uygulama Merkezi’nin tanıtım filmi de izledi. Murat Dölek konuşmasının sonunda, bir saksının içine yaptığı ve ‘Tahta Yürek’ olarak adlandırdığı çalışmayı, Yaratıcı Yazarlık ve Uygulama Merkezi adına, Edebiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yavuz Demir’ hediye etti. Dölek, “Umarım, yeni nesillerin gelişmesinde ve bir adım daha ileriye gitmesinde Yaratıcı Yazarlık ve Uygulama Merkez’i üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapacaktır. Bu merkez sayesinde, Avrupalıların bize öğrettiği Pinokyo’yu biz onlara ‘Tahta Yürek’ olarak geri göndereceğiz.” dedi.


Prof. Dr. Şaban Sağlık


Murat DölekKAPAT